Hanım Veliler - Resul'ün gülü ; Hz. Fatıma

Sayı 5

Peygamberimizin en küçük kızıdır.Annesi Hz. Hatice’dir.Hz. Fatıma, ömrü boyunca, peygamber efendimiz tarafından hep sevilerek, yoğun bir baba sevgisi  altında büyüdü.Peygamberimizden iyiliği, doğruluğu, güzel ahlakı öğrendi.Hz. Ali ile Allahın emri neticesinde evlenmiştir.Hz. Fatıma’nın çeyiz bohçasında ihtiyacı olan üç beş eşya dışında bir şey yoktu. Sade, gösterişsiz ve  israftan kaçınan bir tutumla yaşamını sürdürdü.Tıbkı alemlerin efendisinin istediği gibi.Bu evlilikten Hasan, Hüseyin, Şaban, Muhassin, Ümmü Gülsüm ve Zeynep isimli çocukları dünyaya gelmişti.

Hz. Fatıma, hakkında peygamberimiz, ‘’Allah, onu ve neslini kıyamette cehennem ateşinden ayırmıştır.’’buyurur(Nisaburi, 2002, III, 165).
 
Hz. Fatıma, annemizin hayatı bir takım sıkıntılar içerisinde geçmiştir.Pek çok cefa çekmiştir.Ancak hayatındaki zorluklara rağmen hiçbir zaman, kendi sorumluluklarını yapmaktan, ilim öğrenmekten ve öğretmekten, müşriklerin kötü söz ve davranışlarına karşı tavrını ve tepkisini ortaya koymaktan geri kalmamıştır.

Bir gün el değirmeninde un öğütmekten usandığını ve bu işin pek zahmetli olduğunu peygamberimize söyleyerek, kendisine bir yardımcı göndermesini talep etmiştir.Ancak peygamberimiz uyumadan önce otuz üçer defa ‘Sübhanallah, Elhamdulillah, Allahüekber’ demesinin bir hizmetçiden daha hayırlı olacağını söylemiştir.

Hz. Fatıma annemiz adeta bir edep ve haya timsaliydi.O yıllarda cenazelerin üzerine bir bez örtülürdü ve o şekilde mezarlığa götürülürdü.Ancak Hz. Fatıma bu duruma pek hoş bakmıyordu bu sebebten kendi cenazesinin gece defnedilmesini ve kimseye haber verilmemesini istemiştir.

Hz. Fatıma, peygamberimizin vefatının yaklaştığını, peygamberimizden öğrendiği zaman ağlamaya başlamıştır.Bunun üzerine peygamberimiz ailesinden kedisine ilk onun kavuşacağını söyleyince, Hz. Fatıma sevinmiştir. Aynı zamanda peygamberimiz, müslüman kadınların hanımefendisi olduğunu da söylemiştir.

Hz. Fatıma’nın Vefatı    

Hz. Fatıma, bir gün rüyasında peygamber efendimizden o günün dünyadaki son günü olduğunu öğrenir.Halsiz ve hasta olarak yatağından kalkar.Hasan ve Hüseyin’in başlarını yıkar.Çünkü o günden sonra anneleri olmayacak, yetim kalacaklardır.Daha sonra evdeki yapılması gereken işleri yapar.Kendisi de abdest alır, namaz elbiselerini giyer ve yanında bulunan Esma bint-i Umeys’e sürdüğü kokuyu ve bir örtü getirmesini söyler.Örtüyü üzerine serdi  ve şöyle dedi: ’’ Biraz bekle, sonra beni çağır cevap verirsem bir şey yok demektir, ama cevap vermediysem bil ki babamın yanına gitmişim, o zaman hemen Ali’yi çağır’’.

Esma bint-i Umeys seslenir ve cevap gelmez.Müminlerin annesi, sabır ve fadakarlık örneği olan Hz. Fatıma, Rahmeti Rahman’a kavuşmuştur. Selat ve selam resule ve Ehli Beyt’e olsun. Mevla şefaatlerine nail eylesin

İslam Ansiklopedisi
Buhari,Fezailü 
 Ashabi'n-nebi                             


Vera Muhabbet Dergisi Logo