VELİLERDEN DERSLER - SAHABEDEN MUAZ BIN CEBEL (R.A.)’DAN ÖĞÜTLER

Adamın biri misafirlerini uğurlamakta olduğu bir sırada Muaz bin Cebel (r.a.) ‘ın yanına geldi...

SAHABEDEN MUAZ BIN CEBEL (R.A.)’DAN ÖĞÜTLER

• Adamın biri misafirlerini uğurlamakta olduğu bir sırada Muaz bin Cebel (r.a.) ‘ın yanına geldi. Muaz ona şunları söyledi: “Sana şu iki şeyi tavsiye ediyorum: Bunların gereğini yerine getirirsen kurtulursun. Şunu asla unutma ki dünyadaki nasibin seni mutlaka bulacaktır. Asıl önemli olanı ve kendisine muhtaç olduğun, ahiretteki nasibindir. Sen ahiretteki nasibini dünyadakine tercih et. Öyle ki her nereye gidersen git o da seninle birlikte olsun.”

• Amr bin Meymun el-Evdi şöyle anlatıyor:
Muaz bin Cebel bir gün aramızda ayağa
kalkarak şunları söyledi: “Ey Evdoğulları! Ben Hz. Peygamer’in elçisiyim. Biliniz
ki dönüş Allah’adır. İnsan yolculuğu ya
cennette ya da cehennemde son bulacaktır. Buralar dönüşü olmayan ikametgahlardır. Buralarda ölmeyecek cesetlerle sonsuza dek kalınacaktır.

• Muaz bin Cebel (r.a.) oğluna şunları söylemiştir: “oğlum! Namazlarını bir daha hiç kılamayacakmışcasına veda eder gibi kıl! Şunu bil ki mü’min biri takdim ettiği (yaptığı) diğeri geride bıraktığı iki güzellik arasında ölür.

• Adamın biri Muaz bin Cebel (r.a.)’a “Bana bir şey öğret” dedi. Onun “Öğreteceğim şeyde bana itaat edip onu yerine getirir misin?” demesi üzerine
de “Bu konuda bütün gücümle çalışacağıma söz veririm” dedi. Bunun üzerine Muaz bin Cebel (r.a.) şunları söyledi: “O halde bazı günler oruç tut, bazı günler ye! Namaz kıl fakat uykudan da nasibini unutma. Rızkını temine çalış ama bunu yaparken de sakın doğruluktan ayrılma! Ancak müslüman olarak öl ve mazlumun bedduasını almaktan da sakın!”

• Muaz bin Cebel (r.a.) şöyle buyurmuştur: “Şu üç şeyi işleyen kimseler Allah Teala’nın gazabına uğrarlar: Gereksiz yere gülmek; uyanmamacasına deliksiz bir uykuya dalmak, acıkmadan yemek.”

• Muaz bin Cebel (r.a.) şöyle buyurmuştur: “Sizler darlıkla imtihan edildiniz ve buna sabrettiniz. Yakında bolluk fitnesiyle de imtihan edileceksiniz. Sizler için en fazla korktuğum şey kadın fitnesidir. Kadınlar altın ve gümüş bilezikler taktıklarında, Şam yapısı ince elbiseler
ve sırmalı Yemen kürkleri giydiklerinde zenginleri yorup fakirlere de kaldıramayacakları bir yük yükleyeceklerdir.”

HAYATÜ’S SAHABE
Muhammed Yusuf Kandehlevi
Sayfa: 257-268

Vera Muhabbet Dergisi Logo