HAYATÜS SAHABE - Hz. Peygamber'in sahabileriyle Musafahalaşması

Sayı 5

Hz. Peygamber sav sahabileriyle karşılaştıklarında onla selam vermezden önce musafaha yapmazdı (ellerini sıkmazdı).

Ebu Zerr'e ''Sana Hz. Peygamber'le ilgili birşey sormak istiyoruz'' denildi. O da ''Eğer sır olarak saklanılması emredilen birşey değilse söylerim'' dedi. Bunun üzerine ''Hz. Peygamber sizinle karşılaştığında elinizi sıkar, sizlerle musafaha yapar mıydı?'' diye sordu. Ebu Zerr de ''Benimle karşılaşıpda elime sıkmadığı (musafaha yapmadığı) vâki olmamıştır'' cevabını verdi.

Hz. Peygamber'in baş eğerek selam vermeyi ve kucaklaşmayı yasaklayıp musafahayı serbet bırakması

Enes (r.a) şöyle anlatıyor: Hz. Peygamber'e ''Ey Allah'ın Rasûlü! Karşılaştığımızda birbirimize başlarımızı eğebilir miyiz?'' diye sorduk. ''Hayır'' buyurdular.Bu kez ''Ey Allh'ın Rsûlü! Birbirimize sarılıp kucaklaşalım mı?'' dedik. Yine ''Hayır'' deye cevap verdiler. ''Peki musafaha yapalım mı?'' dediğimizde ''Evet'' buyurdular.

Birbirini uzun bir zaman görmeyen ya da yolculuktan dönen sahabilerin birbirlerine sarılması

Hz. Peygamber'in sahabileri karşılaştıklarında musafahalaşırlar; bir yolculuktan döndüklerinde de birbirlerinin boyunlarına sarılırlardı.

Hz. Ömer, geceleri arkadaşlarından birisini hatırladığında ''Bu gece amma da uzadı'' der; sahab namazını kıldıktan sonra da onu aramaya çıkardı. Bulunca da boynuna sarılırdı.

Hz. Ömer Şam'a geldiğinde oranın ileri gelenleriyle büyük bir halk kitlesi onu karşılamaya çıktı. Hz. Ömer ''Hani, kardeşim nerededir?'' diye sordu. ''Kardeşin kimdir?'' dediler. Hz. Ömer'in ''Benim kardeşim Ebu Ubeyde'dir'' demesi üzerine de ''Birazdan gelir'' diye cevap verdiler. Ebu Ubeyde geldiğinde Hz. Ömer atından inerek onun boynuna sarıldı.


Vera Muhabbet Dergisi Logo