DUA ÖĞRENELİM - Yatarken okunacak dua

Sayı 5

آللّٰهُمَّ أَسْلَمْتُ وَجْهِى إِلَيْكَ وَفَوَّضْتُ أَمْرِى إِلَيْكَ وَأَلْجَأتُظَهْرِى إِلَيْكَ رَهْبَةً وَرَغْبَةً إِلَيْكَ. ﻻَمَلْجَأَ وَﻻَمَنْجٰى مِنْكَ إِﻻَّ إِلَيْكَ اٰمَنْتُ بِكِتَابِكَ الَّذِى أَنْزَلْتَ وَبِنَبِيِّكَ الَّذِى أَرْسَلْتَ

Allahümme eslemtü vechi ileyke vefevvedtü emri ileyke veelce’tü dahri ileyke rahbeten ve rağbeten ileyke. La melcee ve la menca minke illa ileyke amentü bikitabikellezi enzelte ve nebiyyikellezi erselte. 

Berâ ibni Azîb (r.a) şöyle anlatmıştır:

Bir kere Resulüllah (s.a.v) bana: “Yatağına geldiğinde namaz abdesti gibi abdest al; sonra sağ yanının üzerine yat ve:

“Ey Allah! Yüzümü sana teslim ettim; işlerimi sana havale ettim; Senden korkarak ve Sana rağbet ederek sırtımı Sana dayadım (ancak sana güvendim). Senden (gelecek azaptan) kurtuluş ve sığınma yine ancak Sana’dır. Ben Senin indirdiğin kitabına ve gönderdiğin Nebî’ne iman ettim” de.

Eğer o gece ölürsen, (islam) fıtratı üzere ölürsün ve bu sözleri (yatarken) söyleyeceğin en son söz yap. Buyurdu. Ben bunları ezberlemek için tekrar edeyim derken “gönderdiğin Nebi” yerine “gönderdiğin Rasul” dedim. O zaman Rasulallah s.a.v: “Hayır! ‘Gönderdiğin Nebi’ne (inandım) de.’ Buyurdu.
 


Vera Muhabbet Dergisi Logo